Dwudniowe szkolenie obejmuje m. in. zagadnienia związane z zabezpieczeniem miejsca wypadku drogowego, oceną stanu poszkodowanych, zaopatrzeniem najczęściej spotykanych urazów i obrażeń. Ponadto, w ramach ćwiczeń praktycznych, kursanci poznają m. in. techniki ewakuacji rannych z pojazdu i układania poszkodowanych w pozycji bezpiecznej, jak również zasady posługiwania się automatycznym defibrylatorem zewnętrznym AED.
Oddzielny blok stanowi praktyczna nauka resuscytacji krążeniowo–oddechowej dzieci i dorosłych na fantomie szkoleniowym posiadającym możliwość wizualizacji poczynań ratownika na monitorze komputera.
Szkolenie kończy się egzaminem w formie praktycznego sprawdzenia wszystkich nabytych umiejętności na przykładzie pozorowanych wypadków drogowych, zlokalizowanych na trasie przejazdu po Warszawie oraz uroczystym wręczeniem zaświadczeń o uzyskaniu tytułu Ratownika Drogowego PZM.
11 - 12 lutego
1 - 2 kwietnia
15 - 16 kwietnia
17 - 18 czerwca
9 - 10 września
7 - 8 października
11 - 12 listopada
W sobotę odbywa się kurs podstawowej pierwszej pomocy. Dla zainteresowanych w niedzielę odbędzie się część rozszerzona umożliwiająca uzyskanie tytułu Ratownika Drogowego PZM.